Alhambra Classical Conservatory - 7 C Classic
Item No. : 185322
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Solid Mahogany |
| Sides : | Solid Mahogany |
The specialist's opinion
Alhambra has created the 7 C models, a new model based on the guitars of the 70s.
Quality, elegance and details, are the adjectives that define this guitar.
The Model 7 C Classic is a conservatory level guitar, made entirely by hand with solid woods. Cedar on the top and mahogany for the neck, sides and back. Specifically for the 7 C model, Alhambra used an African mahogany, a wood that gives an elegant reddish tone, in addition to a more velvety sound color, but which at the same time develops a beautiful projection and defines the notes very well.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Classical |
| Edition : | Conservatory |
| Series : | 7 |
| Body | |
| Size / Shape : | Concert ( 4/4 ) |
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Solid Mahogany |
| Sides : | Solid Mahogany |
| Bracing : | 50 Aniversario |
| Depth : | 95 mm à 102 mm |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany with ebony reinforcement |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | Radius Plat |
| Number of nuts : | 19 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Gold |
| Sillet de chevalet : | Melamine |
| Mechanics : | Golden A |
| Accessories | |
| Accessories : | Delivered with bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EXP 44 Extra Hard Tension |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars







