Alhambra Semi-acoustic Cross over - CS-1 CW E1
Item No. : 199188
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Sapele Massif |
| Sides : | Solid sapele |
The specialist's opinion
This guitar is a great solution for those who are ready to express modern music with a touch of class.
The Crossover range merges the characteristics of classical and acoustic guitars, achieving very versatile instruments, in particular thanks to a curved and narrow fingerboard.
With 48mm at the nut, this guitar is perfect for folk / electric guitar players.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Semiacoustics |
| Edition : | Cross Over |
| Series : | 1 |
| Body | |
| Size / Shape : | Concert ( 4/4 ) |
| Cutaway : | yes |
| Top : | Solid cedar AA |
| Fond : | Sapele Massif |
| Sides : | Solid sapele |
| Bracing : | Meridian |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 24" (609,6mm) |
| Number of nuts : | 19 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 48 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Gold |
| Sillet de chevalet : | Melamine |
| Mechanics : | Golden A |
| Electronics | |
| Preamp : | E1 Fishman Classic M |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario EXP 44 Extra Hard Tension |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Classical Guitars






