Yamaha NCX3
Item No. : 199904
| Top : | Epicéa sitka massif |
| Fond : | Solid Walnut |
| Sides : | Solid Walnut |
Boullard Price:
1'099.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Yamaha NCX series offers electro-acoustic nylon guitars equipped with a traditional classical guitar neck (52mm at the nut) combined with Atmofeel electronics, for ample, precise and natural sound reproduction.
This NCX3 model has a solid spruce top for a bright and dynamic sound.
The back and sides are in solid walnut and the fingerboard in ebony to provide depth and precision.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | NCX |
| Body | |
| Cutaway : | yes |
| Top : | Epicéa sitka massif |
| Fond : | Solid Walnut |
| Sides : | Solid Walnut |
| Depth : | 94 mm à 100 mm |
| Body length : | 490mm (19 5/16") |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Mate |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | Radius Plat |
| Number of nuts : | 19 |
| Nut : | Urea |
| Nut width : | 52 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Ebony and Walnut |
| Fittings finish : | Gold |
| Sillet de chevalet : | Urea |
| Mechanics : | Gold with matt black handle (RM1388NB-B06) |
| Electronics | |
| Preamp : | Atmosfeel (Undersaddle Pickup + Contact Sensor + Mic) |
| Control : | Master Vol/Mic Blend/Treble EQ |
| Accessories | |
| Accessories : | Delivered with bag, Adjustment keys |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Medium (Yamaha S10) |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Classical Guitars






