Taylor Custom GA,Quilt Maple/Sitka Spruce,Custom#26
Item No. : 208815
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
Created especially for the Catch Event at the NAMM Show in Los Angeles, this Taylor Custom Shop Guitar embodies luxury, singularity and sonic excellence.
Its quilted Big Leaf maple back and sides reveal a spectacular, almost three-dimensional, undulating grain.
Renowned for its tonal transparency and natural brilliance, this maple offers precise response, scintillating highs, articulate mids and refined sustain, ideal for fingerstyle playing or complex arrangements.
The Sitka spruce top, a benchmark wood for high-end guitars, guarantees power, balance and great dynamic responsiveness, suitable for both light playing and more forthright attacks.
All this is enhanced by an exclusive Cranberry finish, deep and elegant, which accentuates the undulations of the wood while giving the instrument a unique visual personality.
This Grand Auditorium model is also equipped with a refined binding and the Taylor Expression System 2, ensuring faithful, expressive amplified reproduction.
An exceptional piece, combining striking aesthetics with top-level Acoustic performance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Custom |
| Body | |
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid maple `` Big Leaf '' |
| Sides : | Solid maple `` Big Leaf '' |
| Bracing : | V-Class |
| Color : | Cranberry |
| Body finish : | Gloss |
| Body binding : | ebony |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15" (381 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | 4MM Dots, Italian Acrylic, Faux Pearl |
| Nut : | Black Tusq |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25,5" (648 mm) |
| Truss rod : | Adjustable |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Satin BLack |
| Sillet de chevalet : | Micarta |
| Mechanics : | Taylor Satin Black |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Piezo : | Yes |
| Preamp : | Expression System II |
| Control buttons : | Volume, Bass, Treble |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario XS Coated Phosphor Bronze Light (.012 - .053) |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitars / Basses
