Taylor Custom GA Figured Walnut, Custom #47
Item No. : 208817
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Top : | Flamed walnut |
| Fretboard : | Ebony |
The specialist's opinion
From the prestigious Catch Event at the NAMM Show in Los Angeles, this one-of-a-kind piece from Custom Shop Taylor embodies excellence in craftsmanship and innovation in sound.
Built on the iconic Grand Auditorium shape, it combines a solid flamed American walnut top, back and sides, offering exceptional harmonic depth and remarkable tonal balance.
Its refined aesthetic is enhanced by unique mother-of-pearl inlays and a koa binding, giving the instrument a look as elegant as it is exclusive.
Equipped with the Taylor Expression System 2, this Guitar delivers faithful, natural amplification, perfect on stage and in the studio.
A rare instrument, designed for the most discerning musicians in search of an exceptional guitar.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Custom |
| Body | |
| Body shape : | Grand Auditorium |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Flamed walnut |
| Fond : | Flamed walnut |
| Sides : | Flamed walnut |
| Bracing : | V-Class |
| Color : | Shaded Edgeburst |
| Body finish : | Brillant |
| Body binding : | Koa flamed |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Neo-Tropical Mahogany Neck |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 15" (381 mm) |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Silver |
| Nut : | Black Tusq |
| Nut width : | 1 3/4'' (44mm) |
| Tuning fork : | 25,5" (648 mm) |
| Truss rod : | Double Action |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Sillet de chevalet : | Micarta |
| Mechanics : | Taylor Polished Bronze |
| Strap buttons : | 2 attachment buttons |
| Electronics | |
| Piezo : | Yes |
| Preamp : | Expression System II |
| Control buttons : | Volume, Bass, Treble |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario XS Coated Phosphor Bronze Light (.012 - .053) |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitars / Basses
