Gibson Custom Shop J-180 Everly Brother, Ebony
Item No. : 210090
| Body shape : | Jumbo |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Rosewood |
Boullard Price:
5'400.–The specialist's opinion
A Rock icon of the '50s and '60s, the legendary sound of the Everly Brothers is reborn with the Gibson Custom Shop Everly Brothers J-180.
This signature model pays tribute to their iconic harmonies and energetic rhythm playing, carried by twin Gibson Acoustic guitars.
Crafted with a maple body and Sitka spruce top, this J-180 features an Ebony Gloss nitrocellulose finish, two tortoiseshell "mustache" pickguards designed with the Everly Brothers, and elegant mother-of-pearl star inlays on the headstock and neck. It features a bone nut and bridge, TUSQ® pegs, Grover® Rotomatic® tuners with Keystone buttons, and an L.R. Baggs™ VTC system with pickup under the saddle and built-in preamp. Delivered in a hard case, it's ready to shine on stage and in the studio straight out of the box. A sonic and visual tribute to two rock'n'roll pioneers.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Artist Collection |
| Series : | Custom Shop |
| Body | |
| Body shape : | Jumbo |
| Cutaway : | No |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid maple |
| Sides : | Solid maple |
| Bracing : | X dam |
| Color : | Ebony |
| Body finish : | Gloss Nitrocellulose |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Profile : | Slim Taper |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 12" |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Mother of Pearl Graduated Star |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1.725" (43.8 mm) |
| Tuning fork : | 24.75" (628 mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Rosewood |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Grover Rotomatic with Keystone Button |
| Pickguard : | Double J-180 Moustache, 60s Style, Tortoise |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included, Certificate of authenticity |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Gibson Phosphor Bronze Light |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitars / Basses










