Fender Acoustasonic 40
Item No. : 174506
| Type : | Solid State |
The specialist's opinion
The Acoustasonic™ 40 is a portable amplifier to which you can connect an electro-acoustic guitar and a pickup.
This amp is simple and versatile enough to cover a wide range of needs, from gigs to basic sound reinforcement.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Acoustasonic™ |
| Power : | NA |
| Channels : | Two |
| Type : | Solid State |
| Entrées : | Two - (XLR / 1/4" combined) |
| Finishing : | Brown and Wheat |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Two - 6.5" Special Design Full-Range with Whizzer Cones |
| Lamps | |
| Preamp : | NA |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 8.78 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 8 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Manufacture : | CN |

Our specialists at your service
Guitar Amps



