Schertler Unico X, wood finish
Item No. : 206032
| Type : | Bass reflex - Two way - Bi-amp |
The specialist's opinion
Designed and manufactured in Switzerland, the UNICO X represents excellence in analog amplification dedicated to acoustic instruments.
This 3-channel combo delivers 280W of bi-amplified power (123 dB SPL), designed to meet the needs of demanding musicians on stage and in the studio.
Featuring a 1" dome tweeter and a 10" woofer, the UNICO X adopts an optimized 2-way bass reflex construction, guaranteeing generous, precise bass, perfectly suited to vocals, acoustic guitar or any other instrument requiring faithful, transparent reproduction.
The Class A preamp with no integrated circuits and no negative feedback ensures pure signal reproduction. Active filter, limiter, gain and effects loop management via the Aux output make it easy to fine-tune sound, while maintaining clarity and dynamics.
Available in natural wood or anthracite finish, the UNICO X is the benchmark acoustic amp for musicians seeking reliability, elegance and impeccable sound quality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | X-Series |
| Power : | 280 Watts |
| Channels : | Three channels |
| Type : | Bass reflex - Two way - Bi-amp |
| Entrées : | 2x 1/4" unbalanced jack & 2x XLR |
| Sorties : | D.I. (XLR) & 2x Jack line Out |
| Controls : | Gain, Low, Parametric Med, High, Rev/Aux, Volume, Master |
| Effects : | Digital spring reverb with decay |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Dark Wood |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | 1" dome tweeter, 10" woofer |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 34.2 cm |
| Width : | 32.6 cm |
| Height : | 43.8 cm |
| Weights : | 16.8 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Impedance : | 820 kΩ |
| Manufacture : | Swiss |

Our specialists at your service
Guitar Amps




