ACUS Ferdi 5 Black
Item No. : 208547
| Type : | Solid State |
The specialist's opinion
The Acus Oneforstrings 5Ferdi is a 70W amplifier designed for demanding acoustic musicians.
Compact and powerful, it features 3 independent channels with full controls (gain, 3-band EQ, volume, effect send) an Auxiliary input (TRRS or Bluetooth) with volume and 2-band EQ.
Channel 1 is enhanced with a compressor and voicing selector to tailor the response to the instrument:
Flat: neutral curve for Classical guitars and folks,
Bass: optimized for bass-rich instruments (bass, double bass...),
Jazz: ideal for electric/jazz guitars.
An all-in-one, versatile amp for stage or studio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | One For Strings |
| Power : | 70 Watts |
| Channels : | 3 |
| Type : | Solid State |
| Entrées : | 3 x 1/4" jack, 2 x XLR, AUX |
| Sorties : | 1x XLR |
| Controls : | Gain, 3-band EQ, Effect send, Volume |
| Effects : | Short Reverb, Long Reverb, Chorus, Delay |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Black Wood |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | 1 x 5" speaker and 1" tweeter |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 253 mm |
| Width : | 280 mm |
| Height : | 305 mm |
| Weights : | 7.40 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Guitar Amps



