ACUS Oneforstreet 10 Black
Item No. : 208550
| Type : | Solid State |
The specialist's opinion
The ONEFORSTREET 10 is a 120-watt nomad amplifier designed for small bands, solo artists, or buskers.
Versatile, powerful and compact, it features 3 independent channels (channels 1 and 2 are mic or instrument compatible, channel 3 is for instruments), plus an Aux input (3.5 mm stereo jack or Bluetooth via the Acus Artesia BT-1 module) with separate volume control.
Each channel has comprehensive controls: gain, 3-band EQ, volume and effects send. Channel 1 is distinguished by the integration of a compressor and voicing selector to suit different instruments:
Flat: neutral EQ for acoustic or classical guitar.
Bass: ideal for bass-rich instruments (double bass, electric/acoustic bass).
Jazz: for jazz, electric or hollow body guitars.
The ONEFORSTREET 10 also includes:
Integrated multi-effects (2 reverbs, chorus, delay) with precise settings for each effect (length, duration, rate).
A direct balanced output (XLR) with -10 dB attenuator, ideal for stage or recording.
An always-on phantom power supply on the Pickup input.
Battery level indication (active in battery mode).
Sturdy, complete and portable, the ONEFORSTREET 10 goes everywhere with professional sound quality and formidable flexibility.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Oneforstreet |
| Power : | 120 Watts |
| Channels : | Three channels |
| Type : | Solid State |
| Effects : | Reverb, Chorus, Delay |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Black Wood |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | 1x - 10'' |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 300 mm |
| Width : | 309 mm |
| Height : | 425 mm |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Guitar Amps



