Ampeg SVT-210 AV
Item No. : 185802
| Power : | 200 Watts |
| Number of speakers : | 2 |
| Speaker size : | 12" |
The specialist's opinion
The SVT-AV series offers more affordable cabinets than the Heritage series.
But the essential is there !!
The sound, the power and the reliability are there. In association with a tube head you will have a formidable "Bass Stack" full of character. Treat yourself to the inimitable Ampeg sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Power : | 200 Watts |
| Impedance : | 8 Ohms |
| Frequency response : | 71 Hz - 18 Khz |
| Number of speakers : | 2 |
| Speaker size : | 12" |
| Color : | Black & Green |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 279 mm |
| Width : | 330 mm |
| Height : | 609 mm |
| Weights : | 11.74 Kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Guitar Amps













