Ashdown ABM 210H-EVO IV 8 Ohms
Item No. : 195133
| Power : | 300 Watts |
| Number of speakers : | 2 |
| Speaker size : | 10" |
The specialist's opinion
The ABM series offers a vintage look and sound.
The 210H-EVO IV speaker will be perfect for pairing with the ABM 300 (reference 195132) or CTM-30 Little Stubby (reference 195128) head for Rock, Blues or Pop music.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Power : | 300 Watts |
| Impedance : | 8 Ohms |
| Frequency response : | 37 Hz - 2 Khz |
| Number of speakers : | 2 |
| Speaker size : | 10" |
| Speaker model : | Custom Designed Blue Line |
| Color : | Black & Blue |
| Tweeter : | Yes - adjustable |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 2x Speakon/Jack |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 552 mm |
| Width : | 609 mm |
| Height : | 419 mm |
| Weights : | 24.7 Kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Guitar Amps


