Boss KTN-C112B Cabinet Bass Katana 1x12 Tweeter
Item No. : 204823
| Power : | 250 Watts |
| Number of speakers : | 1 |
| Speaker size : | 12" |
The specialist's opinion
The Boss Katana Cabinet 112 Bass Bass Reflex delivers a powerful, punchy and articulate sound.
It's a perfect companion for the Katana-500 bass head, offering full support for the amp's 500-watt output in a rugged, compact design.
The detachable tweeter offers two levels of adjustment (high & low) and the connection is made by speakon cable. Combine two KTN-C112Bs to obtain the 500 Watts of the Katana 500 head.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Power : | 250 Watts |
| Impedance : | 8 Ohms |
| Number of speakers : | 1 |
| Speaker size : | 12" |
| Color : | Black |
| Tweeter : | Yes - adjustable |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 2x speakon |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 456 mm |
| Width : | 534 |
| Height : | 380 mm |
| Weights : | 16.5 Kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Malaysia |

Our specialists at your service
Guitar Amps


