Markbass LITTLE MARK 58R
Item No. : 198788
| Type : | Class D |
The specialist's opinion
The all-new Markbass Little Mark 58R head combines the advantages of a complete and easy-to-use connection with ultra-flexible EQ.
The new materials used make it possible to obtain a record weight of two kilos for a power of 500 Watts @ 4 Ohms.
Quite simply, a new reference, to be associated with the new speakers of the 58R series for an exceptional sound result.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | 58R |
| Channels : | Un canal |
| Type : | Class D |
| Entrées : | Input : 1/4 |
| Sorties : | 1 X Speakon |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 256 mm |
| Width : | 276 mm |
| Height : | 83 mm |
| Weights : | 2 Kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Handle : | Lateral |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Guitar Amps


