Darkglass Electronics Microtubes 200
Item No. : 200058
| Type : | Class D |
The specialist's opinion
The Darkglass Microtubes 200 is lighter than ever.
It is equipped with an auxiliary input and a headphone output as well as an intuitive potentiometer for the control of the mute and the master.
The XLR DI Pre / Post output with switchable Ground / Lift makes this model particularly versatile.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Microtube |
| Channels : | Un canal |
| Type : | Class D |
| Entrées : | Input : 1/4 |
| Sorties : | 1x Speakon/Jack |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 150 mm |
| Width : | 157 mm |
| Height : | 52 mm |
| Weights : | 965 Gr |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Impedance : | 4 or 8 Ohms |
| Manufacture : | Finland |

Our specialists at your service
Guitar Amps

