Aguilar Tone Hammer 350 Chocolate Brown Limited Edition
Item No. : 202118
| Type : | Class D |
The specialist's opinion
The Tone Hammer 350 offers you an ultra light weight, incredible versatility and all the expertise of Aguilar in the search for sound quality.
A real concentrate of pleasure.
With 350 watts @ 4 Ohms and 175 watts @ 8 Ohms as well as its XLR output, it's perfect for the studio, rehearsals and gigs. The semi parametric adjustment of the mediums as well as the drive offer a lot of flexibility and allow you to approach all musical styles. Its dimensions, its connections and its ridiculous weight of 1.4 Kg make it a must have for nomadic bassists, whether in rehearsal, in the studio or on stage. Here in a limited edition Chocolate Brown colorway.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | TH (Tone Hammer) |
| Channels : | Un canal |
| Type : | Class D |
| Entrées : | 0 Db |
| Sorties : | XLR |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Chocolate Brown |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 190 mm |
| Width : | 209 mm |
| Height : | 70 mm |
| Weights : | 1,4 Kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps

