Fender Rumble 40 V3
Item No. : 172550
| Type : | Solid State |
The specialist's opinion
The all new Rumble V3 series is a fantastic leap forward in the evolution of portable bass amps.
The versatility is impressive and the ease of use is even more so.
All this condensed into a featherweight and you have the perfect bass amp range to get you started.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Rumble™ |
| Power : | NA |
| Channels : | One - (with Selectable Bright Switch, Contour, Vintage Switch and Overdrive) |
| Type : | Solid State |
| Entrées : | One - 1/4" |
| Sorties : | Headphones |
| SEND / RETURN Effects Loop : | NA |
| Finishing : | Black and Silver |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | 1x - 10'' |
| Lamps | |
| Preamp : | NA |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 305 |
| Width : | 419 |
| Height : | 419 |
| Weights : | 6.53 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Impedance : | 8 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Manufacture : | ID |

Our specialists at your service
Guitar Amps








