Two-Rock Bloomfield Drive 40/20 watt Head Silver Anodize Slate Gray With Silver Cloth
Item No. : 196901
| Type : | All-tube head |
The specialist's opinion
We're delighted to bring you the Bloomfield Drive, a high-end reinterpretation of Two-Rock's legendary two-channel amp.
This model incorporates the brand's latest advances, with improved components, a new internal design and an exclusive Two-Rock signature output transformer.
Available in 100/50W and 40/20W, the Bloomfield Drive embeds an intelligent transformer that automatically compensates for impedance and phase differences when you change power, without altering the sound or playing feel. The result: remarkable responsiveness and Sonic depth, whatever the configuration.
Two channels, a single high-end sound identity
Clean channel: wide, expressive, instantly familiar to fans of the Two-Rock sound.
Lead channel: organic, dynamic and full of overtones, it acts as a natural extension of the clean channel, with more gain, sustain and touch nuances.
Fine-tune your sound:
- EQ mini-switches: EQ1/EQ2, Bright, Mids, Deep
- Tone stack bypass (via footswitch): boost your sound with saturation and explore richer textures
- New all-tube spring reverb, designed to never impinge on the lead channel, even at high volume. Send and Return controls let you adapt your ambience to any room.
Design and finish:
Available in elegant silver or classic black finish, with gray tolex, silver Chord chart and blue piping. The Bloomfield Drive is as much a visual jewel as a machine built for the stage:
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Bloomfield Drive |
| Power : | 40 Watts / 20 Watts |
| Channels : | 2 |
| Type : | All-tube head |
| Entrées : | Jack instrument (6,35 cm) |
| Sorties : | Speaker Jacks 4, 8, 16 Ohms |
| Controls : | Gain, Treble, Middle, Bass, Lead Gain, Lead Master, Reverb, Master, Presence |
| Effects : | All-Tube Spring Reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Slate Gray |
| Lamps | |
| Preamp : | V1- 12AX7, Clean V2- 12AT7, Reverb Drive V3- 12AX7, Mixing Stage V4- 12AX7, Lead V5- 12AX7, Phase Inverter |
| Power Lamp : | 4 x 6L6 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 524 mm |
| Width : | 270 mm |
| Height : | 305 mm |
| Weights : | 19.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps



