Suhr Guitars Corso Recording Amp Confessional 230V
Item No. : 199761
| Type : | All-tube head |
Boullard Price:
989.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Suhr Corso Amp Head is the perfect studio companion.
Corso is a no-compromise all-tube amp head of variable wattage (up to 5 watts) that provides players with all the tone and character of a high-powered amplifier in an ultra-compact head, perfect for any studio application.
'recording or practice at home. With a myriad of features that give guitarists incredible flexibility to sculpt their ideal tone. With the onboard attenuator, the Corso can easily deliver a complex and defined clean sound, as well as a natural overdrive rich in overtones at any volume.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Power : | 2 x 12BH7A |
| Channels : | Un canal |
| Type : | All-tube head |
| Entrées : | Input Jack 1/4 (6.35) |
| Sorties : | Speaker Jack 8 Ohm |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Brushed aluminum |
| Lamps | |
| Preamp : | 2 x 12AX7 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 33 cm |
| Width : | 18 cm |
| Height : | 21.5 cm |
| Weights : | 5.2 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 8 Ohms |

Our specialists at your service
Guitar Amps



