Two-Rock TS1 100/50 Watt Silver Anodize, Blond Tolex, Oxblood Cloth, Maroon Pipping, Head
Item No. : 202409
| Type : | All-tube head |
The specialist's opinion
Discover the TS1 "Tone Secret" - The mythical amp revisited for demanding guitarists We're proud to bring you the TS1 "Tone Secret", an amplifier that has become iconic since its first release in 2010.
A true benchmark in the world of classic overdrive amps, the TS1 pays homage to cascade gain circuits, while adding a modern, personal touch.
This model features an all-tube Effects loop for exceptional sonic transparency, as well as an ultra-responsive overdrive channel, capable of translating the slightest nuance of your playing. It offers a rich, musical sustain that will inspire you to push the boundaries of your musical expression.
Since 2020, the TS1 has been redesigned to offer you even more sound-shaping and performance possibilities. Thanks to this new configuration, you have an amp that is at once versatile, expressive and designed to satisfy the most demanding musicians.
Come and try it out in store and let yourself be seduced by the magic of the TS1 Tone Secret.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | TS1 |
| Power : | 100 / 50 Watts |
| Channels : | 2 |
| Type : | All-tube head |
| Entrées : | Jack instrument (6,35 cm) |
| Sorties : | Speaker Outputs : 4ohm, 8ohm,16ohm |
| Controls : | Cascade-gain Lead channel with separate Lead Gain and Lead Master controls, adjustable and footswitchable FET circuit, Tone Stack Bypass, High/Low Power switch, footswitchable FET, Lead and Bypass controls |
| Effects : | All-Tube Spring Reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Blond Tolex, Oxblood Cloth, Maroon Pipping |
| Lamps | |
| Preamp : | V1 - 12AX7 - Clean Channel V2 - 12AX7 - Lead Channel V3 - 12AX7 - Buffered Loop Send and Return V4 - 12AX7 - Phase Inverter |
| Power Lamp : | 4 x 6L6 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 524 mm |
| Width : | 270 mm |
| Height : | 305 mm |
| Weights : | 19.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V |
| Impedance : | 4, 8 or 16 Ohms |
| Potentiometers : | Silver Skirt Knobs |
| Handle : | Black leather |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps




