Blackstar DEPT. 10 | Amped 2
Item No. : 199459
| Type : | Digital - Amplification Class D |
The specialist's opinion
The Blackstar AMPED 2 is a 100 watt power amplifier with preamp and effects, all in a compact and convenient pedal format.
It is able to reproduce the sound and the sensations of traditional tube amps.
You can use it at the front of a traditional amp, power a 100-watt cabinet or go live, ensuring you take your sound with you wherever you go. Power reduction of up to 1W and USB-C connectivity mean it's as comfortable in the studio as it is on stage. You also benefit from an XLR output with speaker simulation, an integrated tuner, a headphone output, an effects loop, Midi connection in mini jack format as well as in USB-C.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Amped |
| Channels : | Un canal |
| Type : | Digital - Amplification Class D |
| Entrées : | Input Jack 1/4 (6.35) |
| Sorties : | Output Jack 1/4 (6.35) |
| Effects : | Modulation: Time - Depth - Level |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Brushed aluminum |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 150 mm |
| Width : | 285 mm |
| Height : | 80 mm |
| Weights : | 1,76 Kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 9V power supply included + 2x 5-pin Midi / Mini jack cables + USB-C cable |
| Impedance : | 8 or 16 Ohms |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Guitar Amps



