Fender 65 'Twin Reverb
Item No. : 103778
| Type : | Tube |
The specialist's opinion
A faithful reproduction of the most used amp in the music world!
If you need a clean, solid tone that can compete on stage with a heavy-handed drummer, the '65 Twin Reverb® is the amp for you.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | American Vintage |
| Power : | 4 x 6L6 |
| Channels : | Two - (Normal and Vibrato) |
| Type : | Tube |
| Entrées : | Four - (1/4", Two Normal and Two Vibrato) |
| SEND / RETURN Effects Loop : | NA |
| Finishing : | Black and Silver |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Two - 12" Jensen® C12K with Ceramic Magnets |
| Lamps | |
| Preamp : | 4 x 12AX7, 2 X 12AT7 |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 36.06 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 4 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Manufacture : | US |

Our specialists at your service
Guitar Amps



