Mesa Boogie Mark Five: 25 1x10 Combo - Black Bronco
Item No. : 184527
| Type : | Class A/B tube |
Boullard Price:
2'995.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
An extremely versatile high-end all-tube combo ideal for the Studio and small concert as well as for apartment practice.
It is the smallest of the Mark V family, presenting the same specifications as the 35 Watts model except that it is equipped with the 10 "speaker and offers two types of power (10 or 25 Watts).
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Mark V |
| Power : | 2 x EL34 |
| Channels : | Two channels |
| Type : | Class A/B tube |
| Entrées : | Jack instrument (6,35 cm) |
| Sorties : | Headphones - XLR with CabClone |
| Effects : | Tube reverb with one volume per channel - 5-band EQ |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Buffered Series FX Loop |
| Finishing : | Black Bronco Tolex |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Celestion G10 Creamback - 8 Ohms |
| Lamps | |
| Preamp : | 6x 12AX7 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 238 mm |
| Width : | 359 mm |
| Height : | 375 mm |
| Weights : | 10.9 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Impedance : | 4 or 8 Ohms |
| Potentiometers : | Black with white indicator |
| Handle : | Black leather |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps



