Two-Rock Studio Signature combo, silver anodize, black bronco, black matrix cloth, white piping - 230V
Item No. : 190237
| Type : | All-tube head |
The specialist's opinion
The Studio Signature takes the features of the Signature Reverb for a power of 35 watts.
Coupled with a switch to select 3 different Gain structures, it is the ideal tool for the studio and small stages for any guitarists looking for a very dynamic and versatile Clean amp.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Power : | 2 x 6L6 |
| Type : | All-tube head |
| Entrées : | Jack instrument (6,35 cm) |
| Sorties : | Speaker Jack 4 Ohm |
| Effects : | Reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Black Bronco Tolex |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Two-Rock TR1265B |
| Lamps | |
| Preamp : | 4 x 12AX7 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 40 cm |
| Width : | 50 cm |
| Height : | 27 cm |
| Weights : | 12 Kilos |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Impedance : | 4, 8 or 16 Ohms |
| Potentiometers : | Silver Skirt Knobs |
| Handle : | Black leather |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps



