Two-Rock Classic Reverb Signature Combo 40/20 watt Silver Anodize Black Bronco
Item No. : 191049
| Type : | All-tube head |
The specialist's opinion
Two-Rock Classic Reverb Signature, The ultimate weapon for sculpting your sound.
The Classic Reverb Signature is Two-Rock's absolute benchmark in tone shaping.
This harmonically rich amp can produce both gorgeous clean tones and warm saturation, while faithfully respecting your Guitar's natural personality.
Available as an amp headstock or 1x12" combo, the Classic Reverb Signature comes in several power configurations:
100/50 watts (with 4 6L6 tubes)
50 watts (2 x 6L6 tubes with rectifier lamp)
40/20 watts (4 6V6 lamps)
Built in a thick anodized aluminum chassis, available in black or silver, this amp is equipped with high-end components: Two-Rock-designed output transformer, 100% analog tube spring reverb, 3-position Gain Structure switch, footswitchable FET circuit, tone stack bypass and Reverb Defeat function.
This wide range of functions makes it an extremely versatile amp, which has become a central element in the setups of many artists.
The Gain Structure switch has 3 positions:
Bass position: sound similar to vintage "black-face" amps
Middle position: preamp inspired by Matt Schofield's signature model, with more gain
High position: classic Two-Rock input circuitry
Intelligent power modes:
100/50 watt model is switchable between 100 W and 50 W
The 40/20 watt switches from 40 W to 20 W, The 50 watt uses a fixed-bias high-power mode and a cathode-bias low-power mode. Thanks to its transformer, power changes are made without altering sound or playing feel, automatically compensating for impedance and phase differences.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Reverb Signature |
| Power : | 40 Watts / 20 Watts |
| Channels : | 1 canal |
| Type : | All-tube head |
| Entrées : | Input Jack 1/4 (6.35) |
| Sorties : | Speaker Outputs : 4ohm, 8ohm,16ohm |
| Effects : | All-Tube Spring Reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Black Bronco |
| Lamps | |
| Preamp : | V1- Preamp 12AX7 V2- Reverb send, reverb return 12AX7 V3- Reverb driver 12AT7 V4- Reverb /clean mix 12AX7 V5- Phase inverter 12AX7 |
| Power Lamp : | 4 x 6V6 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 524 mm |
| Width : | 305 mm |
| Height : | 270 mm |
| Weights : | 19.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V |
| Impedance : | 4/8/16 Ohms |
| Handle : | Cuir |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps



