Boss CEB-3 Bass Chorus
Item No. : 100775
The specialist's opinion
The Boss CEB-3 is a dedicated bass chorus pedal, with a specific bandwidth.
Simple and very effective settings are combined with a stereo output.
This allows you to output on two amps (or a stereo cabinet) for maximum sound space. A quality / sound / price benchmark in its category.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Réglages | |
| Controls : | Level - Low filter - Rate - Depth |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC power supply (optional) or 9 volt battery |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 73 mm |
| Height : | 59 mm |
| Weights : | 450 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Taiwan |

Our specialists at your service
Effects pedals









