Boss ODB-3 Bass Overdrive
Item No. : 104922
The specialist's opinion
The ODB-3 is a particularly versatile bass overdrive pedal because it allows you to precisely adjust the rate of gain injected into the signal to allow you to obtain variations ranging from a very slight drive to a daunting saturation.
It delivers overdrives and distortions specially designed for low frequencies, very popular in Electro or Indus.
A model used among others by Chris Wolstenholme, bassist of the group Muse.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Level - High - Low - Balance - Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC power supply (optional) or 9 volt battery |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 73 mm |
| Height : | 59 mm |
| Weights : | 420 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Taiwan |

Our specialists at your service
Effects pedals








