One Control Sonic Silver Peg - Bass Preamp / Amp-In-A-Box
Item No. : 201013
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The One Control Silver Sonic Peg IAIB (Amp In A Box) reproduces the sound of the iconic Ampeg V-4B tube amp.
This highly responsive bass preamp adapts to any style of playing.
With a dynamic tone range similar to that of the stock amp, the switch on the side of the cabinet allows for a 15dB boost / cut. Obviously, this pedal is perfect for any bassist.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 100 mm |
| Width : | 47 mm |
| Height : | 48 mm |
| Weights : | 160 Gr |

Our specialists at your service
Effects pedals




