Fender Downtown Express Bass Multi Effect Pedal
Item No. : 181298
The specialist's opinion
The Fender Downtown Express Bass is a preamp specially designed for electric bass.
Equipped with a full EQ, an overdrive and a compressor (Pre or Post overdrive).
The three functions can be activated by switch. It also has a Mute function and an XLR pre or post EQ / FX output as well as a Tuner output to tune you. You are ready for all situations (stage, studio, rehearsal) with a single device since it is truly designed as three pedals in one.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Réglage EQ Master - Bass - Mid - Trebel |
| Electronics | |
| Power supply : | 9VDC Center Negative AC Adapter |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 135 mm |
| Width : | 208 mm |
| Height : | 76 mm |
| Weights : | 0.98 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | CN |

Our specialists at your service
Effects pedals





