Mooer Pickup Buffer
Item No. : 212386
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The Mooer Pickup Buffer is designed to optimize your guitar's signal, guaranteeing unrivalled clarity and sound definition.
The Mooer Pickup Buffer stands out for its ability to preserve the integrity of your signal, even with long cables or a complex effects chain.
Thanks to its advanced technology, it compensates for the signal loss often caused by these setups, ensuring that every note you play is as clear and precise as possible.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 93 mm |
| Width : | 42 mm |
| Height : | 52 mm |
| Weights : | 160 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Effects pedals




