MXR Dyna Comp M102
Item No. : 107988
| Bypass : | True Hardwire |
The specialist's opinion
The Dyna Comp compressor is one of the most popular compressors of all time.
Whether you want to tighten up your signal, add rich sustain, or create the punchy, popping sound you hear on many hit records, this pedal is simple and easy to use.
For these reasons, the Dyna Comp compressor has been the secret weapon of countless cranksets for years.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Hardwire |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Output - Sensitivity |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt battery included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 111 mm |
| Width : | 60 mm |
| Height : | 55 mm |
| Weights : | 370 g |

Our specialists at your service
Effects pedals






