Caroline Guitar Company Megabyte
Item No. : 185883
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The Megabyte ™ starts from the now famous Kilobyte ™ with 2 digital lo-fi chips for more delay time, a tap tempo, trails or a real bypass and an even more extreme Havoc footswitch.
All with fairly intuitive and straightforward settings.
Less time browsing menus, more time playing the guitar!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Mix |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 123 mm |
| Width : | 94 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 380 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals





