Catalinbread Montavillian
Item No. : 196993
The specialist's opinion
The Catalinbread Montavillian Echo Pedal, unlike most echo pedals, has a lot of headroom (in 18 volts) thanks to the use of an OPA2134 amplifier from Burr Brown.
The latter allows stacking with other echo effects.
It also works in a lot of situations and on a number of amps, overdrive and fuzz. The "CUT" button is a control that allows you to sweep from around 400Hz to around 1500Hz as a low pass filter.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Repeat |
| Electronics | |
| Power supply : | 9-12 V DC Center negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 110 mm |
| Width : | 60 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 240 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals






