Roger Mayer Voodoo-Ax
Item No. : 147690
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
Roger Mayer is THE technician who invented the distortion and particularly the FUZZ in the 60s.
"Electronically, the Voodoo-Ax shares all the same basic characteristics of the Voodoo series with a double output buffering or a wired output, etc.
The Distortion section uses a unique combination of the best discrete design techniques and integrated circuits to emulate the type of distortion found on many classic tube amplifiers. It allows the player to create a wide range of effects from distortion, from mild to extreme, while responding to the most subtle nuances of touch and play. "
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1/4 Input - 1/4 HW Out1 - 1/4 BF Out 2 - 1/4 BF Out 3 |
| Réglages | |
| Controls : | Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 95 mm |
| Width : | 120 mm |
| Height : | 57 mm |
| Weights : | 350 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals





