Pigtronix ARIA
Item No. : 157842
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
Featuring a three-band EQ, 12dB octave boost / cut, and expressive diode clipping, the Pigtronix Aria Disnortion takes standard distortion and adds more harmonic capacity to it.
A versatile tool that works equally well in recording and on stage, this effect is a great choice for anyone looking to add distortion to their material with more color and expression.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 18 volt power supply included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 60 mm |
| Width : | 112 mm |
| Height : | 54 mm |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals





