Wampler DECIBEL +
Item No. : 160617
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
Following the demand which continued after the end of the Clean Buffer and the Talent Booster, Brian Wampler decided to create a pedal that would simply bring together the 2, the Wampler DECIBEL +.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt AC center negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 118 mm |
| Width : | 70 mm |
| Height : | 48 mm |
| Weights : | 240 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals





