The specialist's opinion
In line with the Muffuletta (released in 2015), the Bonsai uses a simple rotary selector to choose from 9 variations of the Tube Screamer, whether classic, vintage, rare or untraceable.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume - Drive - Tone - Rotary selector |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 122 mm |
| Width : | 66 mm |
| Height : | 42 mm |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals





