The specialist's opinion
In the purest Fulltone tradition, the new Ranger has been manufactured with high quality components and an excellent level of manufacturing, with a keen knowledge and a great listening capacity.
It has also been meticulously tested, played, listened to before being further modified, tried and adjusted, again and again until obtaining a satisfactory result by Fulltone's uncompromising standards.
What makes the Ranger, like the other Fulltone effects, a unique pedal with an amazing sound.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 to 18 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 123 mm |
| Width : | 75 mm |
| Height : | 56 mm |
| Weights : | 440 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals









