Revv G3 Distortion
Item No. : 194119
The specialist's opinion
Revv specializes in "High Gain" equipment and its association with Two Notes for IR is a boon for guitarists looking for a simple and effective solution to have the "big sound", in recording as on stage with artists like Keith Merrow, Bobby Keller or Taylor Momsen.
The Revv G3 is a reproduction of the preamp of the Revv Génerator 120 and 100P amps.
It offers a clear similar to that of an amp. Used by the best metal artists around the world, this pedal offers 3 modes of aggression to shape the voice and the saturation of your sound.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 130 mm |
| Width : | 70 mm |
| Height : | 52 mm |
| Weights : | 280 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Canada |

Our specialists at your service
Effects pedals







