Jackson Audio Asabi
Item No. : 194754
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
Mateus Asato's signature pedal, the ASABI, is a distortion and overdrive pedal that packs an impressive array of tones and is also the world's first pedal to feature analog distortion plug-ins.
The ASABI's standard distortion plug-in is called the MODERN HIGH GAIN and is a high gain, hard-clipping circuit that is based on the Marshall JCM800.
The developed technology allows you to create replaceable distortion plug-ins so that you can swap out the ASABI's distortion circuit without having to purchase a brand new pedal. These affordable plugins allow you to buy the pedal once and update it with new plugins all the time.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 68 mm |
| Height : | 70 mm |
| Weights : | 240 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals





