The specialist's opinion
The Boss BD-2 pedal is a benchmark for tube-simulated blues overdrive tones.
From the most subtle "Bluesy" sound to the most edgy Rock tones, your guitar will take on a new dimension !!
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Level |
| Electronics | |
| Power supply : | Alkaline battery (9 V, 6LR61) AC adaptor (PSA series: sold separately) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 73 mm |
| Height : | 59 mm |
| Weights : | 400 g |

Our specialists at your service
Effects pedals










