Jackson Audio Broken Arrow
Item No. : 185890
The specialist's opinion
The Jackson Audio Broken Arrow is a highly flexible overdrive with 4 presets for clipping options, an innovative gain adjustment feature called "Gain Cycle" and an active 3-band EQ for maximum tonal flexibility.
To top it off, there is a boost circuit which is the same type of Mosfet boost circuit as that of the brand's best-selling PRISM preamp pedal.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 68 mm |
| Height : | 70 mm |
| Weights : | 240 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals




