RYRA The Klone Pedal - Silver
Item No. : 199461
| Bypass : | Buffered bypass |
The specialist's opinion
The Klone RYRA (Rock Your Repaired Amp) is an exact, piece-by-piece, meticulously crafted replica of the famous Klon Centaur overdrive pedal.
It is carefully manufactured using the best components and with a deep concern for perfection.
This recreation of the overdrive pedal, whose production has been stopped, is known to deliver an open tone and a transparent drive that will magnify your amp. Whether you are looking for a boost to break through the mix or an organic and dynamic overdrive, the Klon will quickly become a staple of your board.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 94 mm |
| Width : | 120 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 0.32 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals





