Marshall The Guv'nor pedal Made in UK
Item No. : 199909
The specialist's opinion
The original Marshall Guv'nor pedal, named after Jim Marshall, was released in 1988 and has served as a benchmark for generations of distortion pedals that have followed since.
This 60th anniversary reissue faithfully recreates the classic sound of The Guv'nor, offering a smooth overdrive saturation matched with a touch of compression.
The pedal is housed in a housing that faithfully reproduces the design of the original, from the unique shape to the individually colored control knobs.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 132 mm |
| Width : | 112 mm |
| Height : | 61 mm |
| Weights : | 800 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | UK |

Our specialists at your service
Effects pedals




