British Pedal Company Dumble Silverface Overdrive Special Pedal
Item No. : 200922
The specialist's opinion
The British Pedal Company Dumble® Silverface is inspired by the sound of the early 70's.
Sensitive to the touch, with more gain and a focus on the lower mids that can be adjusted with the "Depth" control.
The circuit has been designed to give a natural, valve-like clipping with a smooth and complex sound, synonymous with Dumble's sound signature. This pedal shines with humbuckers as well as with singlecoils and will flatter whatever you throw at it.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 to 18 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 114 mm |
| Width : | 70 mm |
| Height : | 48 mm |
| Weights : | 240 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | UK |

Our specialists at your service
Effects pedals




