Electro-Harmonix 15Watt Howitzer
Item No. : 192582
The specialist's opinion
The Electro Harmonix Howitzer is an ultra-compact 15 Watt analog amp that will be of great help as a backup or installed on a Pedalboard.
Effects loop, 8 or 16 Ohm output, three-band EQ with gain control for distortion ...
Nothing is missing.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack - 8 ou 16 Ohms |
| Réglages | |
| Controls : | Gain |
| Electronics | |
| Power supply : | 24VDC/1000mA incluse |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 mm |
| Width : | 101 mm |
| Height : | 57 mm |
| Weights : | 320 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals
