Universal Audio Dream '65 Reverb Amplifier
Item No. : 196981
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
Boullard Price:
419.–The specialist's opinion
The Universal Audio "Dream '65 Reverb Amplifier" is quite simply one of the best models of Fender 65 Deluxe Reverb in pedal format.
HP simulation, control with a Bluetooth smartphone application or on a PC, USB connection for updates.
All the know-how of UA is transcribed here in an ideal format for Pedalboard. A marvel of technology, perfect for studio or stage use, directly plugged into a mixer.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered ou True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Sorties : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC 400 mA power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 141 mm |
| Width : | 92 mm |
| Height : | 65 mm |
| Weights : | 567 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Malaysia |

Our specialists at your service
Effects pedals
