JHS Clover preamp D.I
Item No. : 211366
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
The specialist's opinion
In early 1984, BOSS launched two innovative devices under the name "The Pocket Series".
Among them was the FET FA-1 preamp, which quickly established itself as a sound benchmark thanks to U2's The Edge, who used it on the recording of "Unforgettable Fire" and incorporated it into his subsequent tour setups.
The Clover Preamp/Boost is a faithful interpretation of the FA-1, enriched with additional features that we believe further optimize this exceptional circuit.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Circuit : | Analog |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Jack 6,35 mm |
| Sorties : | Jack 6.35 mm |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 119 mm |
| Width : | 66 mm |
| Height : | 40 mm |
| Weights : | 250 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals

