thrilltone The Great Escape
Item No. : 180330
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The Thrilltone The Great Escape is a unique 100% analog tremolo that combines both a bias amp type tremolo stage and an envelope detection stage, allowing both speed and depth of the effect to be modulated.
Thus, with a simple stroke of the pick, it becomes possible to vary the speed and intensity of the effect, for a much more natural and organic tremolo ...
a living tremolo, quite simply ... We say that music is a means of expression… With The Great Escape, you will be able to express yourself.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Speed Polarity |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 94 mm |
| Width : | 120 mm |
| Height : | 34 mm |
| Weights : | 360 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Effects pedals





