Providence PEC-04 PROGRAMMABLE EFFECTS CONTROLLER
Item No. : 157869
| Bypass : | Buffered Bypass |
The specialist's opinion
The Providence PEC-04 Programmable Effects Controller is a programmable switch.
It has four loops, the first three being in series and the fourth being independent.
It can be used as an additional loop or as a latched switch that is normally open or closed. Perfect for controlling amp functions like channel, reverb or FX loop. It also has 4 -9V power outputs for your pedals.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 7X Input Jack 6.35 |
| Sorties : | 7X Output Jack 6.35 |
| Electronics | |
| Power supply : | 12 V power supply included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 70 mm |
| Width : | 270 mm |
| Height : | 50 mm |
| Weights : | 780 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Effects pedals





